Sosiální sítě - linky :

Ucho

Péče o piercing ucha.

Lze rozdělit na dva typy, a to piercing lalůčku a chrupavky.

Co se týče hygieny platí stejně pro všechny ušní piercingy. Pozor na telefonování, telefon by měl být čištěn. Nejlépe přikládejte telefon ke druhému uchu pokud máte píchnuté jen jedno. Vyhněte se veřejným telefonům nebo půjčování od jiných lidí. Pokud musíte, telefon očistěte otřením dezinfekčním roztokem.

Vyhněte se styku piercingu s produkty na péči o vlasy, zejména laky, barvami.

Při spaní spěte na druhém uchu pokud spíte na boku. Na polštář si nejlépe navlečte čisté tričko a ten na druhou noc otočte. Pak tričko sundejte, dejte naruby a znovu natáhněte na polštář. Máte tak prakticky čistý polštář na čtyři první noci.

U lalůčku dochází někdy k prořezávání dírky vertikálně při šperku, který je příliš tenký. Pokud chcete dírku přepíchnout, musí se to udělat na jiné místo, aby nedošlo ke spojení 2 dírek nebo k narušení hojící se předchozí dírky.

U chrupavky je doba hojení delší, díky menšímu přísunu krve. Proto je třeba být více opatrný při tomto piercingu. Zejména se to týče hygieny.

Pozor tedy na dotek špinavýma rukama. Piercing pravidelně omývejte vodou, mýdlem a solným roztokem, tzn. minimálně jednou denně a při každém možném znečištění jako je fyzická aktivita, pobyt v prašném prostředí apod..

Pozor při nošení čepic, cyklistických helem atd. jednak na jejich čistotu a také na zatržení. V případě potřeby chraňte piercing náplastí.

Vyhněte se koupání v nečisté vodě minimálně v prvním měsíci. U ucha si vzhledem k tvaru těžko přelepíte piercing vodotěsnou náplastí, tak je nejlépe se koupání venku vyhnout.

Celková doba hojení u lalůčku 4 až 8 týdnů, u chrupavky 3 až devět měsíců.

Používanými šperky jsou kroužky, labrety, i pupíkovky, nosovky, straight barbell apod.

Roztahování lalůčku je nejsnadnější a také nejčastější ze všech piercingů. Po dvou měsících je možné roztáhnout o jednu gauge při bezproblémovém hojení. Piercingy chrupavky se standardně neroztahují, spíše je možné dírku zvětšit vyříznutím jako u mikrodermálů. Ale pozor, otvor se pravděpodobně při trvalém vyjmutí piercingu už nezacelí.

Pokud se objeví bulka u piercingu chrupavky během prvních několika týdnů po vpichu:

Americká dermatologická akademie (AAD)doporučuje:
- piercing nevyndavat, neměnit nejméně po 6 týdnů,
- vždy si umýt ruce před kontaktem s piercingem ,
- umývat piercing jemným mýdlem s vodou jednou denně,
otáčet šperkem několikrát denně, aby byl vpich otevřený.
-udržovat oblast suchou (po mytí , sprchování )ideálně utřením čistým polštářkem z gázy apod. , reději než ručníkem. který může obsahovat bakterie.


Také se doporučuje ošetřit místo vpichu alkoholovou dezinfekcí ( ačkoli toto může zpomalovat hojení a obecně se to doporučuje pouze v případě hnisání) .

Pokud se bulka objeví později, tj. 3-12 měsíců po vpichu, jedná se pravděpodobně o keloidní jizvu. Může být doprovozena zvýšenou citlivostí, bolestvostí, svěděním.

Zde je třeba konzultovat léčbu s kožním lékařem.