Sosiální sítě - linky :

Termíny na květen 2024 - čtvrtek 16.5. a pátek 31.5. vždy od 19h.

Pokud nevyhovuje - volejte... 

 

Péče o piercing

Obecná pravidla pro péči o piercing.

Piercing je rána, přestože je způsobená úmyslně a s vědomím jeho nositele. Následná péče je tedy obdobná jako u drobných otevřených ran. Předem je nutno podotknout, že většina problémů s piercingem není způsobena nesprávným postupem piercera, ale špatnou péčí nositele.


Hojení piercingu.

Pro lepší pochopení péče o piercing si nejprve řekneme pár slov o tom, co se děje v těle během hojení. To je nejlepší rozdělit do tří fází.

V první fázi hojení je piercing čerstvou otevřenou ranou. Normálním projevem je krvácení, otok, zvýšená citpvost. Jedná se o prvních někopk dní, kdy se krvácení zastavuje a vytváří se podklad pro novou kůži.

Při druhé fázi, fázi růstu, se vytváří novoá kůže na podkladní vrsvě. Ta roste směrem od ústní rány směrem dovnitř. Vytváří se kožní kanálek, který obepne šperk a vytvoří kolem něj vrstvu kůže. Nová kůže je stále jemná a může snadno dojít k jejímu natržení. Tato fáze trvá několik týdnů až měsíců. Kolem ústí rány se tvoří béžové krystalky odumřelých buněk kůže.

Ve třetí fázi, fázi posílení, se kanálek kůže kolem šperku dále zesiluje. To trvá několik měsíců až let. Komplikace nastávají pokud dojde poškození, zraněním a zejména nevhodnou péčí k narušení průběhu hojení.


Jak tedy pečovat ten první měsíc o čerstvý piercing? Základem je hygiena.

1.Nezpůsobte si problém sami.
- Nedotýkejte se piercingu a jeho okolí špinavýma rukama (okolí piercingu je vzdálenost až 15cm od vpichu). Pokud jste si právě ruce neumyli mýdlem a to po dobu minimálně 15 vteřin poctivě mytí prováděli, věřte, že máte ruce kontaminované bakteriemi.
- Noste čisté oblečení, které přichází s piercingem do styku. Týká se i ložního prádla a oblečení pro spaní.
- Nechoďte se koupat do rybníka, bazénu apod. (vyjímkou jsou vnitřní bazény s chlorovanou vodou). Při koupání ve vaně dbejte na její čistotu před koupelí. Ideální je se i koupání ve vaně vyhnout a pouze se sprchovat.
- Vyhněte se kontaktu piercingu a jeho okolí a tělních tekutin jiného člověka, tzn. líbání, dotek, sex.
- Nepoužívejte spraje, krémy, tekutá mýdla, parfémy, šampóny apod. na piercing a jeho okolí.


2. Čištění piercingu a jeho okolí.

Pokud piercing není zanícen (nehnisá), nepoužívejte na něj peroxid vodíku či alkoholové dezinfekce a u orálních piercingů ústní vody s obsahem alkoholu. Jednou denně nejlépe při sprchování piercing očistěte. Okolo piercingu se jednak usazují neviditelné nečistoty, ale i viditelné krystalky, něco jako ospalky, které je třeba odstranit. Ideální je při sprchování piercing namočit, vzít mýdlo a v mokré ruce vytvořit trochu mýdlové pěny a tu nanést na piercing a jeho okolí. Doporučujeme antibakteriální mýdlo. Nechte pár vteřin působit a opláchněte pořádně vodou zbytky mýdla.


3.Dezinfekce piercingu.

Aspoň jednou denně, nejlépe po sprchování si připravte do hrnku roztok kuchyňské soli /cca čtvrt čajové lžičky na hrnek 250ml teplé čisté vody/. Ohřejte v mikrovlnce na cca 60 až 70 stupňů. Piercing namočte do nádobky, pokud je to možné. Pokud ne, použijte čistou gázu, namočte ji a přiložte na piercing. Piercing takto máčejte po 5 až 10 minut. Dojde ke zvlhčení, dezinfekci a výplachu tekutin a zbytků buněk.


4.Manipulace s piercingem.

Piercingem během jeho hojení není třeba točit a jinak pohybovat. Už vůbec ne špinavýma rukama. Každé nešetrné zacházení může poranit jemnou kůži a vrátit Vás na začátek péče.


5.Hojení a sport.

Při sportovních a jiných tělesných aktivitách doporučujeme piercing přelepit náplastí. Zejména u těch, které jsou v kontaktu s oblečením nebo mohou být namáhány při aktivitě.


6. Piercing nikdy nevyndávejte, pokud se s ním nechcete rozloučit. Jeho vyjmutí spíše způsobí komplikace při hojení a nemusí se podařit dostat jej zpět. Pokud Vám šperk během hojení vypadne, kontaktujte neprodleně svého piercera.


7.Dbejte obecně na správný životní styl během hojení piercingu.

Odpočívejte pravidelně, jezte vyváženou stravu, pijte dostatek vody, vyhněte se nadměrnému pití alkoholu a kouření.

8.Vyhněte se soláriu a slunění. Využijte náplast, pokud je to třeba.


9.Při komplikacích vždy vyhledejte pomoc vašeho piercera či lékaře, který je piercingu nakloněn. Pamatujte na pravidlo o vyndavání piercingu. Bohužel mnoho lékařů nemá s piercingem zkušenosti a volí raději jeho odstranění. Využijte nejlépe rad a služeb profesionálního piercera.

Bakteriální infekce místa vpichu.

Protože nejčastější komplikací u piercingů bývá jejich infekce, popíšeme zde její příznaky a co dělat v tomto případě.

Příznakem infekce je zarudnutí, otok, pocit horka okolo piercingu, píchání, bodavá či řezavá bolest, výtok hnisu z piercingu, nateklé uzliny. Někdy můžete mít několik těchto příznaků a piercing je v pořádku, jindy nemusíte mít žádný a může jít o infekci. Je třeba piercing sledovat pravidelně, ideálně denně při mytí. Pokud to děláte, zachytíte případnou infekci v počátku a postačí pravidelné omývání a dezinfekce piercingu. Můžete použít i antibakteriální mast na povrchovou aplikaci. V každém případě informujte svého piercera, který vám poradí.

Pokud se situace nelepší během týdne, piercing je velmi bolestivý, máte horečku či nevolnost, z rány vytéká žlutavý, nazelenalý či našedlý hnis apod. vyhledejte lékaře.

Další komplikací může být u nového šperku jeho otok a žádná vůle mezi šperkem a tkání. V tom případě dochází k tlaku mezi šperkem a tkání, který je bolestivý a brání hojení. V tomto případě ihned kontaktujte svého piercera. Šperk bude nutné co nejdříve vyměnit za větší.

Tyto zásady platí zhruba pro všechny druhy piercingu. Je třeba podívat se ještě na doporučení týkající se přímo vašeho typu piercingu a péči provádět v souladu se všemi těmito pravidly.

V případě nejasností a dotazů se mě nebojte zeptat.