Sosiální sítě - linky :

Nos

Péče o piercing nosu.

Hojení je delší, ale nebývá problematické. Může se dostavit začervenání a otok. Hlavní péče spočívá v udržování čistoty na vnějším straně a pravidelného koupání v dezinfekčním solném roztoku (viz. obecná část pokynů).

Pokud nosíte brýle je třeba zabránit jejich opírání se o piercing. Taktéž je pravidelně (denně) čistěte a dezinfikujte.

V některých případech může při otoku dojít k jakoby vtažení vršku šperku do okolní tkáně. V tom případě je nejlepší navštívit Vašeho piercera a konzultovat situaci s ním. Je možné vyměnit po zbytek doby hojení šperk za kroužek či stud. V krajním případě by mohlo dojít až k zarostnutí vršku šperku do tkáně a to by vyžadovalo chirurgický zákrok.

Pozor také při oblékání na nebezpečí vytažení šperku zachycením za oblečení. Pokud šperk jen povytáhnete, omyjte si řádně ruce a zasuňte jej zpět. Pokud to nejde, kontaktujte piercera.

Pokud necháte dírku i několik hodin bez šperku může se zatáhnout a šperk už nepůjde vrátit a bude se muset znovu píchnout jehlou. Můžete využít při ztrátě šperku jiný rovný šperk, např. tenkou rovnou náušnici z ušlechtilého materiálu. Nicméně toto nedoporučujeme u nových piercingů, které ještě nejsou plně zahojeny, tzn. během prvních 6 týdnů.

Celková doba hojení bývá minimálně tři až čtyři měsíce u NOSTRILu a čtyři až osm týdnů u SEPTUMu.

Doporučeným šperkem je kroužek či nosovka u NOSTRILU, kroužek, kruhová barbell nebo retainer u SEPTUMu.

Roztahování NOSTRILu není obvyklé a není ani snadné. Nedostatek tkáně, jedná se o chrupavku, způsobuje obtíže, jde pomalu a roztažení je většinou permanentní.

Rozdílem je SEPTUM, které se roztahovat dá pokud není umístěno přímo v chrupavce nebo blízko u povrchu. V opačném případě to nemusí jít vůbec nebo pomalu či může dojít k vyloučení piercingu z těla a zanechání trvalé jizvy. Vyjímkou není roztažení až na 6 gauge.

Pokud se objeví bulka u piercingu chrupavky během prvních několika týdnů po vpichu:

Americká dermatologická akademie (AAD)doporučuje:
- piercing nevyndavat, neměnit nejméně po 6 týdnů,
- vždy si umýt ruce před kontaktem s piercingem ,
- umývat piercing jemným mýdlem s vodou jednou denně,
otáčet šperkem několikrát denně, abybyl vpich otevřený.
-udržovat oblast suchou (po mytí , sprchování )ideálně utřenímčistým polštářkem z gázy apod. , redějinež ručníkem. který může obsahovat bakterie.


Také se doporučuje ošetřit místo vpichu alkoholovou dezinfekcí ( ačkoli toto může zpomalovat hojení a obecně se to doporučuje pouzev případě hnisání) .

Pokud se bulka objeví později, tj. 3-12 měsíců po vpichu, jedná se pravděpodobně o keloidní jizvu. Může být doprovozena zvýšenou citlivostí, bolestvostí, svěděním.

Zde je třeba konzultovat léčbu s kožním lékařem.